Ramki w zdjęciach na social mediach można lubić albo nienawidzić. Ja je lubię, ponieważ pozwalają mi kontrolować to, jak odbierane są moje zdjęcia. Dzięki nim nie muszę polegać na tym, czy ktoś używa ciemnego, czy jasnego motywu na swoim telefonie (a umówmy się, dzisiaj większość treści w internecie konsumowana jest właśnie na smartfonach). Uważam, że moje zdjęcia wyglądają najlepiej na białym tle, dlatego decyduję się dodawać 15% ramki do swoich fotografii. Pytanie brzmi: jak i gdzie je dodać? Wydawałoby się, że to sprawa banalna, ale tylko z pozoru, zwłaszcza jeśli używasz MacBooka z macOS, tak jak ja. Gdy zagłębimy się w temat, okazuje się, że ciężko jest znaleźć bezpłatne narzędzie na ten system operacyjny, które łatwo pozwoliłoby dodać ramkę do naszych zdjęć.
Oczywistym rozwiązaniem wydawałby się Lightroom. Przecież to w nim edytuję wszystkie swoje zdjęcia. Jednak, z nieznanych mi powodów, program ten nie oferuje takiej funkcjonalności — przynajmniej nie w wersji na komputer. Wersja mobilna pozwala dodać ramkę, ale wiąże się to z kilkoma dodatkowymi krokami: trzeba zsynchronizować bibliotekę, otworzyć zdjęcie na telefonie i dodać ramkę. Na końcu i tak pojawia się problem, bo Lightroom Mobile pozwala wyeksportować zdjęcie z ramką maksymalnie w wielkości 2000 pikseli. Na Instagrama wystarczy, ale czasami fajnie byłoby mieć więcej, np. gdy chcemy wydrukować zdjęcie.
Inne opcje? Photoshop, ale kto o zdrowych zmysłach będzie płacił za PS tylko po to, żeby dodać ramkę? A może natywna aplikacja Zdjęcia na Macu? Niestety, nie ma takiej funkcjonalności. Jest darmowy GIMP, ale działa on niesamowicie ospale na Macu z M1, więc po pierwszej próbie dałem sobie spokój. Czy nie ma zatem dla nas nadziei?
Przedstawiam Państwu XnViewMP!
Darmowa (!), lekka i szybka przeglądarka plików graficznych, która posiada podstawowe narzędzia do edycji zdjęć. Ma również nieco ukrytą funkcję pozwalającą na dodanie ramki. Jak wspomniałem, program jest bezpłatny i można go znaleźć pod tym linkiem: https://www.xnview.com/en/. Działa nie tylko na Macu, ale także na Windowsie i Linuxie.
Po zainstalowaniu i załadowaniu zdjęcia, dodanie ramki nie jest skomplikowane, ale też nie jest oczywiste. W menu "Image" należy wybrać funkcję Canvas resize – czyli tak naprawdę zwiększamy obszar roboczy. Po wybraniu tej funkcji pojawi się plansza z wymiarami naszego zdjęcia w pikselach. Niestety, nie można tutaj automatycznie dodać ramki procentowej ani dostosować jej do konkretnych proporcji obrazu, więc musimy posiłkować się matematyką. Moje zdjęcie ma wymiary 5152x5152 pikseli i, ponieważ lubię dodawać ramkę stanowiącą 15% mojego kadru, na szybko przemnożyłem te liczby na kalkulatorze, by uzyskać odpowiedni wynik. Wpisałem wartości w XnView, wybrałem interesujący mnie kolor (biały) i zatwierdziłem zmiany. W ten sposób uzyskałem pożądany efekt.
Pozostaje już tylko eksport zdjęcia w najlepszej jakości i gotowe. Podczas eksportu warto też odznaczyć pole Remove all metadata, które z jakiegoś powodu jest domyślnie zaznaczone. Dzięki temu nie utracimy danych zaszytych w pliku.
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik przypadnie Ci, drogi czytelniku, do gustu. Nie jest to nic odkrywczego, ale wiem, ile trudu zajęło mi znalezienie programu, który pozwoliłby na dodanie ramki bez płacenia za Photoshopa. Dlatego postanowiłem podzielić się swoją wiedzą, aby zaoszczędzić innym tego trudu. Na pewno nie jest to jedyny sposób na łatwe dodanie ramki, i jeśli znasz prostszy, chętnie przeczytam o nim w komentarzach!